понеделник, 29 юни 2009 г.

На екскурзия – за награда


Читалищното настоятелство към читалище „Съединение-1923”, което вече навъртя година и половина от мандата си, реши да подари на самодейците екскурзия до Габрово,Ловеч и Плевен за усърдната работа и блестящите участия на различни фестивали.

В Габрово групово посетихме Планетариума, а после всеки сам реши как да разгледа най-добре града с многобройните му забележителности, които можете да видите на снимките по-долу.

Спирка в Ловеч за разглеждане на стария град, музея на Васил Левски и Ловешката крепост отвори непознати хоризонти пред погледа ни, а дългата почивка в Плевен бе за финал на дългия ден.


неделя, 21 юни 2009 г.

Гостуваха ни от Трънчовица

На 20 юни читалището ни посрещна скъпи гости - малките самодейци от читалище "Григор Вачков" - с.Трънчовица. Под ръководството на Стефан Соколов, секретар на читалището в Трънчовица, десетина деца и младежи постигат забележителни успехи.
Талантливи, с великолепни гласове, с много чувство за хумор и комедийно майсторство, гостите изнесоха почти двучасов концерт, прекъсван от бурните аплодисменти на публиката.
Откритието за зрителите бе шестнадесетгодишнана Радина Кирчева, на която всички предричат (и пожелават от сърце) блестяща певческа кариера заради невероятния й глас и сценично присъствие.
Благодарение на читалищното настоятелство за гостите и самодейците от нашето читалище имаше скромна вечеря, а песните и танците не стихваха, докато не се разделихме с пожелание за скорошни срещи.


събота, 13 юни 2009 г.

На Фестивал на етносите в Козлодуй


Самодейните колективи при читалище „Съединение-1923” участваха на 12 юни в организирания от община Козлодуй "Фестивал на етносите", който се проведе от 18,30 ч. в град Козлодуй на пл.”Христо Ботев” пред читалището.

За втора поредна година Община Козлодуй в партньорство с Народно Читалище „Храм-паметник Христо Ботев 1879” гр. Козлодуй организира Фестивал на етносите, който е включен в Културния календар на общината за 2009 год. Фестивалът е форум, на който се представя фолклора на различни групи – българи, власи и роми. Той популяризира и рекламира богатия български фолклор и не е с конкурсен характер.
През 2008 г. Фестивалът бе реализиран по проект „Между вретеното и дайрето – с традициите в бъдещето” с участието на самодейни състави с около 100 изпълнители само от община Козлодуй. На него бяха представени български и ромски песни и танци, както и автентичен фолклор.

В тазгодишния фестивал взеха участие самодейни състави към читалище „Яким Деспотов” с.Гложене, читалище „Заря” с.Бутан, читалище „Христо Ботев” гр.Козлодуй, Танцова формация от Център за рехабилитация и интеграция с.Бутан, танцов състав от с.Хърлец, читалище „Пробуда-1927”с. Софрониево, читалище „Съединение 1923” с. Бърдарски геран. Всичко около 200 участници.

Невероятно богата палитра от фолклорни ритми се сменяше в продължение на два часа пред погледите на публиката – български, влашки и ромски фолклор, а за финал – уникалните песни и танци на банатските българи от Бърдарски геран. Езиците не бяха проблем – влашки песни, танци със странни имена, които носят повече отвъддунавска багра, отколкото нашенска, но всичко това се въртеше с такава бързина, че красотата и ритъма се сляха с едно и община Козлодуй може да се поздрави с изключително успешния тазгодишен фестивал.



Оказа се, че нашите самодейци вече са доста известни – Румяна Нейкова, главен библиотекар към читалището в Козлодуй, е фен на банатските българи без никога да е общувала с такива – следи всичко за нас в интернет като истински почитател (дори познава по име голяма част от участниците) и пише възторжени статии за „столицата на банатските българи в България”.


Небето над сцената на етносите бе абсолютно безоблачно тази вечер – децата първи забелязаха този факт, вдигайки погледи към безкрая на синьото над нас. Да си пожелаем този факт да е символ на безоблачността и в отношенията между отделните етноси, за да се срещаме, да се опознаваме и да продължим да живеем всички заедно така както е било от векове.