сряда, 15 юли 2009 г.

Дневният център – любимо място за децата

Все повече деца събира Дневния център за работа с деца „Палкенче”, създаден с подкрепата на Фондация „Лале” и благодарение на читалищните дейци, които работят на доброволни начала с обич към децата.
Вече започнаха занимания три от групите – „Айде, дица, да запеем”, „От нищу – нещу” и клуб „Работа в мрежа”. Децата са големи ентусиасти и сами проявяват инициатива. Макар да са планирани само по два часа седмично за всеки един от кръжоците, децата искат да са всеки ден заедно в Центъра и всеки ден да пеят, рисуват, играят. Това не е трудно да бъде факт, защото сега е ваканция.
Дори предложиха да имат кръжок „Готварство”, а една от „бабите” към певческата група към читалището се съгласи да го води – след някой ден ще правят „банашки крофли” (сладкиши).

Заповядайте при децата в Дневния център „Палкенче”! Ще видите как се забавляваме всички и колко ни е хубаво заедно!


вторник, 7 юли 2009 г.

„Палкенче” отвори врати в Бърдарски геран

Днес отвори врати Дневният център за работа с деца към читалище „Съединение-1923”, който носи хубавото име „Палкенче”. В този център децата на селото ще намерят уютно място за занимания извън училище.

Инж.Венцислав Василев, кмет на община Бяла Слатина, и г-жа Цветомила Спасова, кмет на Бърдарски геран, прерязаха лентата и пожелаха много успехи на новия център. Гости на празника бяха г-жа Славка Цанкова, зам.-кмет „Хуманитарни и социални дейности” към община Бяал Слатина, г-жа Таня Петкова, кмет на с.Попица, г-жа Цветелина Късльовска, кмет на с.Търнава.

Г-жа Мария Караджова, председател на читалищното настоятелство, запозна присъстващите с историята на проекта и с бъдещите дейности, които ще се провеждат тук. Благодарение на читалищното настоятелство и на всички самодейци организацията за празника бе блестяща, а експонатите от кулинарната изложба с типични банатски български ястия бяха изядени с нескривано удоволствие от малките и големи посетители на Дневния център.


Реализацията на този проект бе възможна благодарение на няколко фактора – най-напред е финансовата подкрепа на Фондация „Лале”, която отпусна 5998 лв. за закупуване на строителни материали. Сърдечно благодарим на Фондацията за доверието и изключителната съпричастност към проблемите на децата и младежите в Бърдарски геран.

На второ място е подкрепата на инж.Венцислав Василев, кмет на Община Бяла Слатина, която участва в реализацията с работата по ремонта на помещенията и закупуването на част от оборудването. Благодарим и на г-жа Сашка Началнишка, която ни помогна при написването на проекта, докато работеше в Община Бяла Слатина, и изключително много допринесе за създаването на Центъра.

Кметство Бърдарски геран в лицето на г-жа Цветомила Спасова дари два компютъра, за да могат децата ни да имат свое място в читалището ни, където да комуникират със свои приятели по света, да научават нови неща, да търсят и четат повече.

Кабелна телевизия „РАВА”, която е и доставчик на интернет подарява безплатно прекарване на интернет и три години освобождаване от месечна такса.

Читалище „Съединение-1923” участва със скромния си, но изключително ценен принос – аудиовизуална техника и най-вече с хората, които ще работят в този Дневен център, обучавайки децата на селото ни.

Изпълнявайки проекта, читалищното настоятелство си поставя целите да обедини усилията за защита интересите на най-младите жители на с.Бърдарски геран; да стимулира детската активност и да приобщи децата от Дома във всички мероприятия в селото; да запази уникалните за селото и общността на банатските българи култура, традиции, обичаи, история и диалект.


С този проект Читалищното настоятелство отправя послание към всички:

„Да съхраним традицията и съзнанието за корените, които ще дават нужната основа на идващите след нас да продължават делото и да опазят завещаното”


В Дневния център ще се развиват следните дейности:

Клуб „Палкенче” с три секции:

1. Секция „Опа-цупа”- за изучаване на характерни за селото автентични народни танци
2. Секция – „Айде, дица, да запеем” – за издирване, записване и изучаване на банатски песни
3. Секция „История и култура на банатските българи”

Кръжок „От нищу – нещу”- работа с природни и други материали и апликация.
(Названията на секциите са на специфичния банатски български диалект.)

Клуб „Работа в мрежа” за обучение на всички деца за работа в мрежа.

Тези групи ще бъдат ръководени от Ръководители по специална програма. Наред с теоретичните знания ще има и значителен брой практични. Техния резултат ще бъде онагледен на заключителния концерт, придружен с изложба, където всички ще покажат наученото за 9-те месеца занимания по проекта.

Обществената значимост, която ще получи този Модел на извънкласна работа, ще даде на децата увереност да бъдат участници, изпълнители, а така също и активни организатори по тяхна инициатива на редица чествания, с което ще внасят оня колорит и оживление, от което се нуждаят всички.

Очакваните резултати от изпълнението на проекта ще бъдат:
- Обособена територия за работа на децата от с.Бърдарски геран, отговаряща на потребностите им за организиране на свободното време
- Промяна в цялостния живот на селото
- Активно отношение на децата и младите хора към всички процеси в селото
- Инвестицията е изпълнила своето предназначение и е постигната целта на проекта


Даден е шанс на децата от малкото, но будно село Бърдарски геран за развитие и израстване като отговорни и социално ангажирани личности.


Резултатите ще бъдат постигнати съвместно с децата, а не просто за тях.

Да ни е честит новия детски център и да си пожелаем да се превърне в добро място за общуване, занимания, песни, танци и много добро настроение.