петък, 24 април 2009 г.

Участие в празник на Полигона за борба с градушките


Самодейците към читалище „Съединение-1923” внасят красота и празничност навсякъде където се появят с носиите, танците, усмивките си. Така бе и днес. По покана на Регионалната дирекция „Борба с градушките” – област Враца, разположена на територията на Бърдарски геран читалището взе участие в откриването на уникална новоизградена система за борба с градушките.

Директорът на Дирекцията г-н Иван Игнатов откри тържеството, на което присъстваха инж.Тодор Върбанов, областен управител на Монтана, г-н Георги Раловски, зам.-областен управител на Враца, инж.Венцислав Ценов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Борба с градушките”-София, инж.Венцислав Василев, кмет на община Бяла Слатина, г-жа Цветомила Спасова, кмет на с.Бърдарски геран, специалисти от „Електрон” ЕООД и „Мултипроцесорни системи” – София, изградили тази уникална система.


Поздрав към гостите и домакините поднесоха младежите от танцовия състав при читалище „Съединение-1923”, които представиха пет банатски български танца, а красивите им специфични носии възхитиха не само журналистите от централните медии, отразяващи събитието.

Районната дирекция „Борба с градушките”вече повече от 37 години защитава 1 700 000 декара обработваема земя на територията на Врачанска и част от Плевенска област. През последната година с усилията на уникалните специалисти от фирма„Електрон" ЕОД, „Мултипроцесорни системи” и специалистите физици и инженери от Изпълнителна Агенция „Борба с градушките” е създадена уникална автоматизирана система от радари и изстрелващи ракети устройства, която на този етап е единствена в света.

Такава система бе открита днес в Регионална Дирекция „ Борба с градушките"-Враца област. Тя ще обслужва четири области – Враца, Плевен, Монтана и Видин с всичките 7 милиона декара обработваема площ и 400 милиона евро продукция.

Радарът има обхват 250 км. В България работят само още два такива радара – в Сливен и в Горен чардак, Пловдивско. Те покриват цялата територия на страната заедно с части от Сърбия и Румъния. Информацията от трите радара се събира и се изпраща в централен сървър, откъдето се ползва от метеоролози, авиация, гражданска защита, световни и европейски метеорологични организации.

Няма коментари:

Публикуване на коментар