понеделник, 31 май 2010 г.

„Палкенче” на фестивал в Каварна

Танцовият състав към народно читалище „Съединение-1923” – с.Бърдарски геран спонтанно се сдоби с име по време на Седмия Общобългарски младежки фолклорен събор „С България в сърцето”, който се организира от Продуцентска къща „Пирина” и Община Каварна. Съборът се проведе на 28, 29 и 30 май. 350 българчета от чужбина и 1000 от България се надиграваха и надпяваха в трите фестивални дни.

Официалното откриване на събора бе на 28 май от кмета на Община Каварна. Тази година мащабното събитие бе под патронажа на министър Божидар Димитров. В галаконцертите взеха участие оркестър „Нашенци”, народните певици Кристина Карамфилова, Веселка Стамболиева и Галя Харалампиева, Ваня Вълкова, Таня Величкова и Кичка Христова. На 30 май народният певец Илия Луков представи песните от новия си албум заедно с танцова формация „Пирина” и народните певици Любка Рондова и Калинка Вълчева.

В репертоара на „Палкенче” освен банатски български народни танци има и български танци, като за пръв път на такава престижна сцена показа, че банатските българчета наистина умеят да танцуват. В първия фестивален ден участието бе с пет български народни танца и въпреки лошото време и завалелия дъжд предизвика невероятен фурор сред публиката и журито.

Изпълненията на участниците в трите дни на събора бяха оценявани от професионално жури с председател проф. Елена Огнянова – фолклорист и писател, Калинка Вълчева – певица, Таня Величкова - преподавател в музикално училище"Любомир Пипков". Най-добрите участници през деня участваха във вечерните галаконцерти. „Палкенче” още първият ден бе класирано за галаконцерта с три танца, а младежите и хореографката Маргарита Тошкова получиха специални похвали от журито и лично от проф.Елена Огнянова.

На следващият ден малките танцьори от „Палкенче”, които от няколко месеца се вляха в състава и упорито репетират, за да постигнат майсторството на големите, станаха любимците на публиката и журито. За успешната си работата с децата и младежите, за отличната хореография и за показаното високо качество на изпълнение хореографката на танцов състав „Палкенче” Маргарина Тошкова бе специално отличена от проф.Елена Огнянова и получи грамота. Малките танцьори споделят, че в този вълнуващ миг, когато от голямата сцена прозвуча отличието за тяхната хореографка, са щели да заплачат от радост и вълнение. Последният ден, когато се разделяха с хореографката си, която се връщаше в Русе, голям букет бе знак за обичта и благодарността.


Още едно постижение има по време на това участие на фестивала в Каварна – танцовият състав доказа, че вече е изграден като екип, които действа като един организъм и всеки дава всичко от себе си организацията да е отлична, успехите да са заслужени и всичко да върви леко. Може да се каже, че присъствието на малките танцьори накара младежите да станат по-отговорни и да бъдат едно „семейство”. „Палкенче” доказа за пореден път, след първия общ концерт в Бърдарски геран, че поколенията могат да работят заедно, могат да творят общото си бъдеще и да пренасят фолклора на банатските българи през времето и пространството.

В този здрав възел, който създава живота на общността на банатските българи, се включиха и спонсорите, което доказва, че хората в Бърдарски геран въпреки кризата на ценности в днешно време, са запазили нещо дълбоко човешко, което ги обединява и помага на всички да вървят напред. Пътуването стана факт благодарение на щедрата помощ от страна на Атанас Караиванов и „Виктория-93” ООД, на ЕТ „Милчо Босилков” и на Таня Павлова от „Агенция България” ЕООД.


А ето какво споделиха самодейците и хората, които им помагаха това пътуване да стане факт. Мислите са спонтанни, без имена на авторите, но всички те показват ролята на читалище „Съединение-1923” и на хората, които творят живота му:

„През първия ден, въпреки дъжда и лошото време, настроението и желанието да показваме наученото не изчезнаха. Нашите усмивки успяха да докажат на журито и публиката, че българският фолклор все още живее у младите. По време на втория ден малките танцьори от нашия състав очароваха всички с вече усвоените банатски български народни танци. От своя страна ние, „големите”, показахме красотата и различието на автентичния фолклор от Банат”.

„Трите дни престой в морската столица на рок музиката бяха за мен едно невероятно преживяване. Трепетното вълнение „да дойде нашия ред” гъделичкаше приятно. Желанието да се представим без грешка не стихна през цялото време. Страхът на организаторите някой от танцьорите да не пострада на сцената след падналия дъжд не намали нашето желание да представим всичко научено. От другите танцови ансамбли и певци най-силно впечатление ми направи последния танц от втория ден, който завърши първата част на вечерната програма – танцов ансамбъл „Седефче” и тяхната певица. Благодаря на всички, направили това преживяване възможно”.

„Най-малките участници от танцовия ни състав обраха овациите на публиката. Дечицата представиха достойно селото и общността ни и получиха специални похвали от журито за изпълнението си.
Всичко това, обаче, не би било възможно без нашата хореографка Маргарита Тошкова, която с цената на много труд ни направи танцьори достойни за сцена като тази в Каварна. А още по-горди бяхме от присъдената й грамота за най-добър хореограф на фестивала.
Благодарим й от все сърце и очакване с нетърпение следващата ни среща”.




„Искрени благодарности към хората, които се отзоваха на писмата ни и ни дариха нужните средства, за да заминем за фестивала в Каварна. Силно се надявам да сме оправдали очакванията Ви. Вашата подкрепа и разбиране спомогнаха за реализирането на едно невъзможно иначе преживяване.
Както вече обещахме, нашият танцов състав е готов да Ви помогне винаги с каквото може, по всяко време на годината. Благодарим Ви!”

„Присъствах на фестивала за българско младежко творчество в гр.Каварна съвсем случайно, но бях много приятно изненадана. Феерия от красиви носии, талантливи млади хора и много малки деца, които бързо вървят по стъпките на каките и батковците, зареждат човек с много положителна енергия и вяра, че дори в днешното време младите поддържат живи българските песни, танци и традиции.
Много съм доволна, че бях там, благодаря на организаторите за хубавата организация на екскурзията и на децата за прекрасните изпълнения и положителните емоции, с които ме заредиха”.


вторник, 25 май 2010 г.

Честит празник 24 май!

Чудни знаци с чуден глас
те създадоха за нас.
И в тъмата светлина откриха,
с азбука ни братята дариха.

На най-хубавия български празник отдаваме чест и слава на светите братя Кирил и Методий. С кратко тържество отбелязахме този ден в читалище „Съединение-1923” и ние, жителите на с.Бърдарски геран.
Кратко прочувствено слово, с признателност към делото на двамата братя просветители, прочете Ирина Босилкова. Певческият състав към читалището с ръководител Иван Франев поздрави всички присъстващи с песните „Върви, народе възродени” и „Слава, слава вам творци велики”.
Да пазим родния език чист и неопетнен, да поддържаме духовността в сърцата си, призова отец Койчо Димов, който също поздрави присъстващите с празника на двамата просветители, които копнееха за България и знаеха, че там ще бъдат приети и там ще пребъде през вековете тяхното велико дело.

Те, буквите, са наши, родни,
създадени от двама братя,
светци велики, благородни,
останали у нас в сърцата.


С приповдигнат дух, с празнично настроение и вдъхновение от аплодисментите на присъстващите, самодейците закриха тържеството с мелодична банатска песен.


Петрана Иванова

понеделник, 17 май 2010 г.

На рожден ден


Танцовият и певческият състави при читалище "Съединение-1923" изнесоха концерт в Дома за стари хора в Попица по повод петия му рожден ден.

Иван Ценов, директор на Дома, отвори шампанско в името на доброто сътрудничество между институциите и за успешно изминалия път до тук. От името на Община Бяла Слатина и от кмета инж.Венцислав Василев възрастните хора получиха голяма торта, а Иван Даков, секретар на Община Бяла Слатина прочете поздравителен адрес, в който бяха подчертани изключително добрите отношения и отличното сътрудничество.

Димитрийка Цанова от Регионалната дирекция „Социално подпомагане” поздрави домуващите с топли думи и сподели, че щом капацитетът на Дома е запълнен, това означава, че потребителите на социалната услуга са доволни, което е доказателство за добре свършената работа на целия екип. Поздравление от Таня Петкова, кмет на Попица, доказа, че отношенията между домуващите и жителите на селото са пример на доброжелателство и партньорство.

Най-сърдечни и емоционални бяха думите на Христина Христова, екс-министър на труда и социалната политика, родом от Попица. За нея Домът за стари хора е като свидна рожба, защото фактът, че този модерен дом, с който България отдавна е в Европа, бе изграден именно в община Бяла Слатина и по-точно в Попица, е безспорна нейна заслуга.

Повече снимки тук http://picasaweb.google.com/vestitelbsl1/5#

неделя, 2 май 2010 г.

Заедно – за мечтите ни


На 1 май стартира инициативата на младежите от Танцовия състав към читалище „Съединение-1923” да започнат кампания за събиране на средства, за да могат да отидат на Седмия общобългарски младежки фолклорен събор „С България в сърцето” в Каварна от 28 до 30 май 2010 г.

Тъй като участието е заложено в плана на читалището, а засега финансиране от Община Бяла Слатина е отказано, младежите не искат да спрат и решиха да търсят начини, за да осъществят поне част от заплануваните участия. На Международния ден на труда единодушно решиха да изработят парите, които им трябват, като събират вторични суровини – хартия, пластмаси, билки през летния сезон, кестени през есента, а най-вече да работят някъде – и така да попълват сметката на читалището.

Тъй като фирмите на арендаторите (ЕТ „Милчо Босилков”, „Виктория-93” ООД, както и още няколко арендатори) са единствените работодатели в Бърдарски геран, 20-те младежи се обърнаха към тях с писмо, да бъде подадена ръка на инициативата им и най-вече да покажат, че не искат да чакат наготово, а са решени да изработят парите за покриване на разходите на танцовия състав. С труд и единство да постигнат така желаното пътуване и участие във фестивала. Предварителните разговори с фирмите са обнадеждаващи и престоят срещите за уговаряне на подробностите.

В тази кампания виждаме как още една от целите на проекта „Дневен център за работа с деца „Палкенче” е реализирана – младите хора се научиха сами да се организират, да търсят начини и средства, да работят с по-малките от тях и да се възприемат като екип и съставна част от обществото. Към кампанията активно се включват и малките танцьори, които с ентусиазъм подкрепят каките и батковците и се учат как да се справят с проблемите в живота и да се стремят към успеха на целите си.

За трите дни в Каварна, с две нощувки – за 43 човека (младежи, деца и ръководители на състава) са необходими 4 344 лв.

Който желае и има възможност да подкрепи кампанията на младите хора и децата на Бърдарски геран може да се включи в събирането на вторични суровини или да направи дарение в сметката на читалището като упомене, че сумата е за участието на Танцовия състав в Седмия общобългарски младежки фолклорен събор „С България в сърцето” в Каварна.

Internasional Asset Bank, гр.Бяла Слатина, ул. Любен Каравелов 6

Банков код: IABGBGSF

IBAN: BG89IABG74941002188700