сряда, 28 юли 2010 г.

Първо излъчване по Кабелната ТВ

Спектакълът „Хайдат, брайкя, да се пребереми” ще бъде излъчен по Кабелна телевизия „РАВА ЕТА ТВ” на 1 август от 20 ч.

Каналът „РАВА ЕТА ТВ” се излъчва в 63 населени места:

гр. Кнежа
с. Лазарово
с. Бреница
с. Еница

гр. Червен Бряг
гр. Койнаре
с. Реселец
с. Гореник
с. Рупци
с. Чомаковци
с. Глава
с. Радомирци
с. Телиш
с. Ракита
с. Сухаче
с. Бресте
с. Лепица
с. Девенци

с. Горни дъбник

гр. Искър
с. Долни луковит
с. Ставерци
с. Староселци
с. Брегаре
с. Славовица

гр. Бяла Слатина
с. Търнак
с. Бърдарски Геран
с. Попица
с. Бъркачево
с. Соколаре
с. Габаре
с. Търнава
с. Алтимир

с. Борован
с. Малорад
с. Добролево
с. Сираково

гр. Оряхово
с. Селановци
с. Лесковец

с. Рогозен

с. Бутан

с. Липница
с. Крушовица

с. Дерманци
с. Ъглен
с. Бежаново
с. Петревене
с. Румянцево
с. Карлуково

гр. Тетевен
с. Галата
с. Български извор
с. Кирчево
с. Лесидрен

гр. Ябланица
с. Златна панега
с. Брестница
с. Добревци

гр. Правец
с. Джурово

гр. Етрополе

Програма на предстоящите изяви

На 28 август Народно читалище „Съединение-1923” –с.Бърдарски геран ще представя сватбата при банатските българи на Фестивал на сватбените обичаи в гр.Габрово, Етнографски комплекс "Етъра".

На 29 август, неделя, спектакълът „Хайдат, брайкя, да се пребереми” гостува в Русе. Заповядайте в салона на читалище "Зора", в близост до католическата църква, от 11, 30 ч.

На 9 септември от 19 ч. със спектакъла "Хайдат, брайкя, да се пребереми" ще бъде открит Белослатинския панаир. Мястото на събитието е големият салон на Народно читалище "Развитие-1892" - гр.Бяла Слатина.

Датата за представлението в София засега е 25 септември, но зависи от Фестивала на етносите, организиран от Фондация "Работилница за граждански инициативи", тъй като спектакълът ще е част от фестивала. Мястото - Борисовата градина, на открита сцена.

неделя, 25 юли 2010 г.

Представление в Гостиля


На 18 юли бе първото турне на спектакъла. Гостиля ни прие радушно с малкото си останали жители, но пък нашето гостуване положи началото на поредицата събития във връзка с честването на 120-годишнината от основаването на селото.

Мариана Романова, кмет на село Гостиля, символично посрещна групата с хляб и сол, а музиката, танца, усмивките на децата и младежите внесоха празнична атмосфера в красивия малък салон на читалището.

„Хайдат, брайкя, да се пребереми” пое пътя си


На 17 юли в салона на Народно читалище „Съединение-1923” – с.Бърдарски геран се случи чудо – оживя първия цялостен спектакъл, подготвен от самодейците. Символичното му име побира желанието на всички да бъдат едно и да превърнат срещите с културата на банатските българи в празник, който да свързва поколения, култури и времена в прекрасната картина на „нашия свят”, такъв, какъвто успяхме да го пресъздадем в спектакъла.

Спектакълът е реализиран чрез проект, финансиран по програма „Живо наследство” на Фондация „Работилница за граждански инициативи”. Програма "Живо наследство" се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” и медийното партньорство на Българската национална телевизия.

Благодарим на екипите, дошли специално от София, за да заснемат премиерата – на телевизионния екип с режисьор Светослав Петров и на фотографа Антоан Божинов, чиито снимки ползваме тук.

Цялостното заснемане на продукцията е дело на Кабелна телевизия „РАВА ТВ” – гр.Бяла Слатина и в скоро време ще бъде издаден диск с филма.

Сценарист на спектакъла е Светлана Караджова, хореограф – Маргарита Тошкова, режисьор – Мария Караджова

Участват:

Четец: Петър Банчев

Танцов състав „Палкенче”

Певчески самодеен състав

Солисти: Стела Радукова, Милчо Петров, Цветана Бобойчева


Благодарим на:

Отец Стефан Калапиш - акордеон

Васил Димитров – акордеон

Милчо Петров - акордеон

Ансамбъл „Палукенка” – с.Стар Бешенов

Формация „Славяк” – Тимишоара
....................



Спектакълът „Хайдат, брайкя, да се пребереми” възстановява, съхранява и обогатява културата на общността на банатските българи в България като същевременно запознава обществеността с уникалността и спецификата й. Културата на банатските българи е формирана при сложни исторически условия на поредица от преселвания между териториите на различни държави, както и под влияние на различни етноси, с които са имали досег. Съумяването тя да бъде запазена през вековете и доразвивана в днешно време, богато черпейки от съкровищницата на миналото, е едно от постиженията на общността.

……………..
Общността на банатските българи в България е етнографски и културен резерват, пазещ уникална култура и традиции. Само в тази общност, която вече е достатъчно разпръсната в цялата страна, но все още продължава да съществува и компактно в село Бърдарски геран, населено изцяло с банатски българи католици, се пазят песни, танци и обичаи, характерни за културата на преселниците, напуснали родината след погрома на Чипровското въстание през 1688 г., живеещи в Австро-Унгария в продължение на стотици години, успявайки да запазят своя език, култура и самосъзнание, и да се завърнат отново в родината, създавайки пет села като малки острови на банатското в България.

…………….

Фолклорът на банатските българи е уникален на територията на България и представлява ценност, която не бива да изчезне. Фолклорните обичаи, съпътстващите ги песни и танци обрисуват картината на един красив и пълен със символика живот на предците ни, възроден в синтезираната форма на един цялостен спектакъл, който да я рекламира пред другите и да държи жив духа на предците ни.

четвъртък, 15 юли 2010 г.

Записи в Кабелна телевизия РАВА

За подготовката на филма, който ще представя цялостния спектакъл "Хайдат, брайкя, да се пребереми" бяха необходими студийни записи на песните, който направихме благодарение на любезното съдействие на Кабелна телевизия РАВА.
В уютното студио всички се чувстваха като у дома си, а няколкочасовата работа бе наситена с желание всичко да бъде направено перфектно, за да се създаде един продукт, който да остане за поколенията.


вторник, 13 юли 2010 г.

Премиера на спектакъл

Заповядайте на премиерата на концерт-спектакъла „Хайдат, брайкя, да се пребереми”, която ще се състои на 17 юли от 20 ч. в салона на Народно читалище „Съединение-1923” – с.Бърдарски геран.

Спектакълът е реализиран чрез проект, финансиран по програма „Живо наследство” на Фондация „Работилница за граждански инициативи”. Програма "Живо наследство" се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” и медийното партньорство на Българската национална телевизия.

Продукцията ще бъде заснета изцяло от Кабелна телевизия "РАВА", която прояви изключителна съпричастност към проекта и всеотдайност на екипа на телевизията като подпомогна колективите на читалище "Съединение-1923" с изготвянето на студийни записи на песните и професионална намеса на специалисти с цел представлението да получи завършен и качествен вид. Дискове с филма ще бъдат изготвени като част от реализацията на проекта, за да допринесат за рекламата на спектакъла.

Проектът „Хайдат, брайкя, да се пребереми” ще спомогне за възстановяване, съхраняване и популяризиране на традициите, фолклора и културата на банатските българи. Читалищните деятели в с.Бърдарски геран създават с много обич един художествен продукт за неугасващото живо наследство на тази общност, което не бива да изчезне.

Следващият концерт е в село Гостиля, община Долна Митрополия, на 18 юли от 19 ч. в салона на читалището. Гостиля е едно от селата, населено с банатски българи в България.

петък, 9 юли 2010 г.

С подписан меморандум - към нови проекти

На 8 юли бе подписан меморандум за изграждането на мрежа за партньорство и бъдещи младежки инициативи в трансграничния регион между шестте организации и институции, които участваха в проекта „ПЪТЕКИ ЗА УСТОЙЧИВИ МЛАДЕЖКИ ЕКОЛОГИЧНИ ИНИЦИАТИВИ В ТРАНСГРАНИЧНИЯ РЕГИОН».

Сдружение "Скът-09" - с.Войводово, Народно читалище "Съединение-1923" - с.Бърдарски геран, Културното дружество на банатските българи от Иваново (Сърбия), Младежка фондация "ЕЛМИ" (гр.Слатина, Румъния), община Бяла Слатина и кметство село Бърдарски геран се споразумяха да работят съвместно и да развиват започнатото през изминалите дни, за благото на младите хора от трите държави.

Развивайки своето сътрудничество и партньорски взаимоотношения при активното съдействие и подкрепа на община Бяла Слатина, партньорите по проект “Пътеки за устойчиви младежки екологични инициативи в трансграничния регион» ще надграждат постигнатото и осигуряват устойчивост на резултатите чрез: ИЗГРАЖДАНЕТО НА МРЕЖА ЗА ПАРТНЬОРСТВО И БЪДЕЩИ МЛАДЕЖКИ ИНИЦИАТИВИ В ТРАНСГРАНИЧНИЯ РЕГИОН.

Чрез сайта на Сдружение „Скът-09” с адрес: www.skut09.com ще се осигурява контакт на организициите от мрежата. Екологичните инициативи осъществявани от организациите ще бъдат представяни на сайта в специална рубрика. Ще се изгради контактна група за разработването на проекти насочени към опазването на зеленото богатство в трите общини от трансграничния регион.
За разширяване на бъдещото сътрудничество, организациите, подкрепяни от местната власт ще работят за осъществяване на съвместни инициативи и в следните области:
1. Културен обмен
2. Сътрудничество с местната власт
3. Социална дейност
Чрез регистрация на посочения сайт, партньорите ще имат възможност да поместват свойте предложения за бъдещи съвместни инициативи, да споделят добри практики и привличат последователи. Мрежата ще се утвърждава като място за евродиалог и сътрудничество на младите хора с изградени европейски ценности.

Гости на празника бяха и доброволците от Корпуса на мира, за да се доближат до културата на банатските българи, както и да видят как сътрудничеството между младежите ражда нови приятелства и надежди за бъдещи инициативи.

Изпълненията на танцовия състав към Народно читалище "Съединение-1923", поздравите от румънската група с песни и танци изведнъж се сляха в общо веселие и танци.


Нещата, които ни събират заедно

През трите дни на проекта "Пътеки за устойчиви младежки екологични инициативи в трансграничния регион" младите хора намериха най-вече пътя към взаимното опознаване. Много игри, беседи, посещения на обекти в общината им показаха, че могат да скъсят дистанцията, да работят и мислят заедно, за да има бъдеще сътрудничеството между организациите им.

Инж.Георги Узунов води беседите и заниманията в залата и на открито бяха интригуващи и полезни за всички. Пещерите в Драшан, храма в Бяла Слатина, спортните съоръжения в Бяла Слатина и Лесопарка бяха част от програмата през тези дни.

В презентации ръководителите на трите групи представиха своити организации и дейността им, както и своите родни места, традициите и културата, за да стане опознаването още по-добро и отварящо път към нови срещи.

Повече снимки тук http://picasaweb.google.com/vestitelbsl1/sLNVlG#

вторник, 6 юли 2010 г.

Младежи от три държави проправят общи пътеки

От 5 до 9 юли община Бяла Слатина е домакин на проекта “Пътеки за устойчиви младежки екологични инициативи в трансграничния регион» , реализиран от сдружение «Скът 09» - с.Войводово, а целевата група по проекта са деца и младежи от Народно читалище „Съединение-1923” - село Бърдарски геран, от Културното дружество на банатските българи в село Иваново (Сърбия) и младежка фондация „ЕЛМИ” от град Слатина (окръг Олт, Румъния). Те ще установят партньорски контакти, ще реализират основните дейности и ще осигурят устойчивост на своите инициативи чрез подписване на Меморандум.

На 6 юли дейностите по проекта започнаха с химна на Европа в с.Бърдарски геран, където гости и домакини заедно отпразнуваха и първия рожден ден на Дневния център за работа с деца „Палкенче”. Ръководителите на гостуващите групи представиха своите организации, а от страна на домакините имаше отлична подготовка по посрещането в знак на желанието за бъдещо ползотворно сътрудничество не само в екологичните инициативи, а в цялостното общуване между младите хора.


Младежите от трите групи засадиха по един кипарис като символ на тяхната връзка, раждаща се с този проект – дърветата ще растат заедно с развиващите се взаимоотношения между организациите.
Кулинарна изложба показа богатството на банатската българска кухня и всички участници в празника опитаха с удоволствие от експонатите. Основната цел на проекта „Пътеки за устойчиви младежки екологични инициативи в трансграничния регион» е да насочи вниманието на млади хора от България, Румъния и Сърбия към едни от най-сериозните проблеми на нашето съвремие – замърсяването на околната среда, опазване на биоразнообразието, глобалното затопляне, изхвърлянето на вредни емисии от големите индустриални заводи и други тревожни тенденции, свързани с околната среда.

Дейностите ще се проведат на територията на с. Бърдарски геран и община Бяла Слатина, област Враца и ще включват – лекционни занятия, презентации на добри практики, организиране на дискусии, съвместно почистване на терени, вечери на банатската и местната култура и традиции, опознавателни еднодневни екскурзии до природни и исторически забележителности. Планирани са също и спортни инициативи: походи, занятия на открито, състезателни игри и др.

Подписването на Меморандум за изграждането на мрежа за партньорство и бъдещи младежки инициативи в трансграничния регион ще бъде залог за устойчивост на дейностите и надграждане на резултатите. Проектната тема напълно съответства на интересите на младежите и техния стремеж за природосъобразен начин на живот. Младите хора от с.Бърдарски геран имат вече установена практика на колективни занимания след откриването на Дневния център «Палкенче» през лятото на 2009 година. Тази практика получи номинация за иновативност от ФРМС през януари 2010г. и проект на месец ноември 2009 г. на фондация «Лале» . Формираните групи по интереси и многообразните инициативи позволяват младите хора да станат активни участници в цялостния живот на селото. Желанието им да създадат една партньорска мрежа с връстниците си от Румъния и Сърбия, правят екологичните инициативи по проекта с глобален характер.